Anna Dewdney (1965 – 2016)

 

Autorka i ilustratorka serii „Mała Lama”.

Urodziła się w Nowym Jorku 25 grudnia 1965 r. Zanim zyskała sławę, pracowała jako wiejski listonosz oraz uczyła w męskim internacie, specjalizując się w edukacji dzieci z dysleksją.

Była gorliwym promotorem umiejętności czytania i pisania. Uważała, że lektura na głos rozwija u dziecka empatię i serdeczność. W artykule z „The Wall Street Journal” z 2013 roku mówiła:

Kiedy czytamy książki z dziećmi, dzielimy się innymi światami, a co nawet ważniejsze, dzielimy się sobą. Czytanie z dziećmi buduje intymną relację, która uczy dziecko, co to znaczy być jedną z wielu istot żyjących na naszej planecie.

Kojące opowieści Dewdney są dla amerykańskich czytelników synonimem środka uspokajającego dla maluszków. „Chicago Tribune” nazywał ją „wyjątkowym geografem emocjonalnych przestrzeni przedszkolaków i ich matek”.

Po piętnastomiesięcznej walce z rakiem mózgu zmarła w domu 3 września 2016 r. Miała pięćdziesiąt lat. Poprosiła, aby czas za-mierzony na uczestnictwo w pogrzebie ludzie poświęcili na czytanie dziecku.

Annę Dewdney przeżył jej partner Reed Duncan i dwie dorosłe córki, Berol i Cordelia Dewdney. Pozostawiła po sobie 14 książek wydanych oraz 30 tekstów czekających na publikację.

Tego autora

Zapisz się do naszego newslettera!